Synnøve Finden sendte inn tre oster til vurdering ved The International Taste Institute. Resultatet ble like mange internasjonale priser tilbake.
Over 1885 produkter ble smakt og vurdert av juryen ved The International Taste Institute i 2019, og blant dem fant man tre oster fra Synnøve Finden.
– Vi sendte blant annet inn Synnøve Gulost og Synnøve Gulbrand brunost til vurdering, og fikk positive tilbakemelding på begge to, forteller Mikkel Haugstveit hos Synnøve Finden.
Over 100 kokker prøvesmaker
Han forteller at alle produktene testes i en blindtest. Juryen kjenner verken til produktets merkenavn, produsentens navn eller produktets opprinnelse, noe som skal sikre en objektiv evaluering.
– Testerne får kun en kort beskrivelse av kategorien og evaluerer så hvert produkt for sin sensorikk. Det vil si egenskaper som menneskelige sanser kan oppfatte – førsteinntrykket, det visuelle, lukten, smakene og teksturen, sier han.
Juryen som vurderer ostene består av rundt 100 kokker, og hvert jurymedlem evaluerer og scorer produktene på egenhånd uten kommunikasjon med andre jurymedlemmer. Måten produktene rangeres på, kan sammenlignes med den mer kjente Michelin-guiden.
To stjerner til Synnøve Gulost
De internasjonale kokkene hadde stor sans for de norske ostene.
– Synnøve Gulost fikk to stjerner, og vi fikk tilbakemeldinger på at dette er et godt produkt, som er allsidig og ideelt for bruk til frokost i varme og kalde smørbrød. Juryen beskrev osten som lett og fruktig, og skrøt av de gode smelteegenskapene, sier Haugstveit.
Også Synnøve Gulbrand ble sendt inn til vurdering, og den helnorske brunosten fikk én stjerne.
– Vi fikk tilbakemeldinger på at brunosten er en god spesialost som passer godt for osteelskere. Juryen beskrev osten som et innovativt produkt med interessant smak som passer godt til både frokost og dessert, forteller Mikkel Haugstveit.
Det å få gode tilbakemeldinger fra bransjen, betyr ifølge Haugstveit mye.
– Det viser at produktene våre holder internasjonal standard på smak og kvalitet, og det er fint å få denne bekreftelsen, sier han.
Smak er viktigst
Som osteprodusent er det å utvikle gode smaker helt sentralt.
– Smak er kjernen i vår innovasjons- og produktutviklingsprosess, og vi har et internt smakspanel som smaker og tester alle partier med ost som vi selger, avslører Haugstveit.
Dette gjøres for å sikre jevn og god kvalitet på ostene kundene kjøper.
– Vi er heldige som har mange ansatte med lang erfaring fra ostefaget. I utvikling av nye produkter har vi også vår egen mesterkokk, som er med på å teste alle produktene, avslutter han.