-
Forvarm ovnen til 125 grader. Smelt 1 dl sukker i en kjele på middels varme og rør til du får en tykk, gyllen karamell. Pass nøye på at den ikke brenner seg. Fordel karamellen i porsjonsformer som tåler høy varme.
-
Kok opp melk, fløte, 2 ss sukker og frøene fra vaniljestangen. Avkjøl blandingen. Pisk sammen eggene og rør inn i den avkjølte melken. Hell blandingen over i formene.
-
Plasser formene i en dyp langpanne, hell i nok vann til å dekke 1/3 av formene og sett brettet i ovnen. Stek i ca. 35 min. til karamellpuddingen har stivnet. Sjekk ved å forsiktig trykke ned med baksiden av en fuktet skje, puddingen skal være fast, men allikevel gi litt etter. Avkjøl den i romtemperatur før du setter den kaldt i 4-5 timer eller over natten.
-
Server karamellpuddingene med lettpisket krem og hakkede, knuste, brente mandler.
-
Fordel mandlene over et bakepapirkledd stekebrett og rist dem gylne i ovnen på 200 grader i ca. 10-12 min. Legg dem på bakepapiret og avkjøl.
Bland sukker og vann i en tykkbunnet kjele og kok opp. Kok på høy varme til sukkeret har smeltet og blir gyllent (det tar ca. 10 min.). Hell i mandlene mens du rør med en tresleiv og vend dem deretter utover stekebrettet med bakepapir. Avkjøl før du grovhakker blandingen med en skarp kniv.